Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

iOS czy Android? Różnice, wady i zalety

Użytkownicy smartfonów czy tabletów, dzisiaj ze względu na osobiste preferencje zastanawiają się nad wyborem systemu operacyjnego: iOS czy Android? Sam wybór nie jest prosty, który jest lepszy, a który gorszy. Wszystko zależy od tego czego potrzebuje użytkownik. Podczas samego wyboru warto zwrócić uwagę jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

iOS czy Android – porównanie systemów

System jest zdecydowanie jednym z najistotniejszych aspektów, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze. Od niego bowiem zależna jest wygoda podczas użytkowania telefonu czy tabletu. Między innymi może to być:

System otwarty vs zamknięty

  • Android vs iOS, to rywalizacja na poziomie system otwarty vs zamknięty. Otwarty oznacza, że Android umożliwia instalację zewnętrznych oprogramowań. Otwartość ta, pozwala na większe możliwości wgrywania różnych oprogramowań i dopasowanie swoich preferencji. Jednocześnie otwartość ta, daje więcej możliwości wykorzystywanych przez cyberprzestępców.
  • Apple natomiast tworzy własne oprogramowania, a w przypadku zewnętrznych aplikacji następuje głęboka analiza, zanim zostaną udostępnione użytkownikowi.

Dostępność aplikacji

  • O około jednego miliona więcej aplikacji znajdziesz w Androidzie, które w większości są bezpłatne. W iOS oprócz mniejszej ilości, za większość programów musisz zapłacić.

Bezpieczeństwo iOS vs Android

  • Patrząc na bezpieczeństwo, system iOS opiera się na sandboxingu, czyli każda aplikacja ma dostęp do pewnego zakresu pamięci. W przypadku kradzieży, praktycznie uniemożliwia osobie postronnej dojścia do zawartości danych użytkownika. System Android był do jakiegoś czasu mniej bezpieczny. Natomiast Google ułatwiając producentom smartfonów aktualizacji zabezpieczeń na autorskich nakładkach.

Optymalizacja/Aktualizacja

  • Ze względu na lepszą optymalizację systemu iOS przeważa nad Androidem, dodatkowo ma pięcioletnie wsparcie w aktualizacji systemu. Powodem jest to, że optymalizacja w przypadku Androida zależna jest od producenta, oraz ilości aplikacji w telefonie.

Przeczytaj również: Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć?

Popularność systemu w Polsce i cena

Zadając pytanie, który system jest częściej kupowany w Polsce – iOs czy Android – to, zdecydowana większość korzysta z tego drugiego systemu. Czyli w naszym kraju iOS jest mniej popularny. Powodem może być chociażby cena, która znacząco różni się od Androida. iOS zaczynają się od kilku tysięcy. Ze względu na szeroką dostępność u wielu producentów ceny Androida są bardzo różne. Użytkownik może dopasować wydatek do swojej kieszeni.

iOS vs Android – twórcy

Twórcami iOS i jego autorskiego systemu jest firma Apple. Założona w kwietniu 1976 roku przez Steve’a Wozniaka, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Pierwsze wydanie iOS ujrzało światło dzienne w 2007 roku. System Android został stworzony przez firmę Google. Założona we wrześniu 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Siergieja Bina. Sam system Android został wykupiony w 2005 roku.

Podsumowanie: Android czy iOS – co jest lepsze?

Podczas wyboru odpowiedniego systemu operacyjnego nie da się stwierdzić jednoznacznie, który jest lepszy: Android czy iOS? Same różnice w oprogramowaniu dzisiaj nie, są aż tak duże. Na pewno warto zwrócić uwagę na swój własny budżet, jakie aplikacje będą nam potrzebne w telefonie czy tablecie. Czyli do czego go potrzebujemy. Kolejnym istotnym elementem jest bezpieczeństwo. Chociaż sama sprawa bezpieczeństwa mocno zależna jest od użytkownika. Ostatnim punktem wartym uwagi może być prostota obsługi oraz płynność urządzenia.

Autor tekstu: Sandra Januszkiewicz

Leave A Comment