Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

Zaczynasz swoją karierę zawodową i zamierzasz napisać swoje pierwsze CV. Możesz też znajdować się w sytuacji, że napisałeś już swoje CV i przesłałeś je do wielu pracodawców, lecz nie doczekałeś się odzewu. Jak napisać CV? Co w nim powinno być zawarte? Dzięki temu artykułowi wszystkiego się dowiesz.

Jak napisać CV – podstawowe dane teleadresowe i namiary do Ciebie

Podstawą dobrego CV są aktualne dane teleadresowe oraz namiary do Ciebie, innymi słowy: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Jakiego błędu należy się wystrzegać? Nie podajesz maila z domeną typu: buziaczek.pl, zatem najlepiej stworzyć profesjonalny adres e-mail, który podamy w swoim CV. Jak napisać CV, żeby do Ciebie się odezwali? Niech Twoje dane będą aktualne! Nie pomyl się w numerze telefonu ani nie podawaj starego numeru, do którego mogłeś się przyzwyczaić, a którego już nie masz.

Jak napisać CV – przebieg Twojej edukacji i/lub kariery zawodowej

Jeżeli piszesz swoje CV nie posiadając doświadczenia, opisz w nim etapy swojej edukacji. Pomiń przy tym etap szkoły podstawowej (oraz ewentualnie gimnazjum). Oczywiście, etap edukacji dotyczy każdego CV. A jak napisać CV posiadając już pierwsze doświadczenie lub kilka miejsc zatrudnienia, w których dotychczas pracowałeś? Pamiętaj o tym, by na samej górze tej części CV było ostatnie miejsce zatrudnienia: miesiące i rok (lata), w których wykonywałeś swoją pracę w danym miejscu oraz nazwę instytucji czy firmy, a na samym końcu wymień swoje stanowisko. Uwaga! Możesz uwzględnić swoje praktyki studenckie i wolontariat, jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, albo staże z Powiatowego Urzędu Pracy. Ważne, by poprzez ten fragment CV wyeksponować swój wyuczony zawód i dotychczasowe zajęcia.

Jak napisać CV – znajomość języków obcych

Obecnie nawet przyjmując pracę na stanowisku osoby sprzątającej warto znać języki obce. Jak napisać CV, w którym uwzględnimy (lub nie) naszą znajomość np. języka angielskiego lub języka niemieckiego? Trzeba pamiętać o jednym: nie oszukuj, jeżeli nie znasz żadnego języka. Lepiej wtedy tę część CV pominąć. Jeżeli znasz jakikolwiek język obcy możesz posłużyć się stopniami znajomości według skali europejskiej (od A1 do C2). Znasz podstawy francuskiego? Napisz poziom A1 lub A2 – w zależności od stopnia zaawansowania. Znasz biegle język angielski? Wpisz poziom C2. Możesz wspomnieć o zdobytym certyfikacie, który poświadcza Twoją znajomość tego języka.

Przeczytaj także: Jak napisać dobry tekst? 6 wskazówek

Jak napisać CV – szkolenia, kursy

Tę część CV uwzględniasz, gdy w trakcie naszej kariery zawodowej przytrafi Ci się udział w różnego typu kursach i szkoleniach. Zapisujesz daty tych szkoleń/kursów oraz ich temat lub tematykę. Jeśli, np. zrealizowałeś kurs kancelaryjno-archiwalny, koniecznie podkreśl, jaki stopień uzyskałeś.

Jak napisać CV – umiejętności

Tutaj prezentujesz swoje kompetencje twarde, np. znajomość programów, posiadanie prawa jazdy, itp. oraz kompetencje miękkie, np. dokładność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność organizacji pracy własnej, kreatywność itp. Jak napisać CV w przypadku, gdy jeszcze nie nabyłeś doświadczenia w zawodzie? Warto uwzględnić dotychczasowe funkcje i umiejętności z lat studiów oraz tych szkolnych.

Jak napisać CV – zainteresowania

Jest to część nieobligatoryjna, jednak warto wstawić do swojego CV parę słów na temat tego, co nas interesuje i jakie mamy hobby. Nie radzę pisać rzeczy w stylu: leniuchowanie, jedzenie, spanie, bo pracodawcy nie potraktują nas poważnie. Dobrze jest wyszczególnić pewne unikatowe zainteresowania, np. genealogia rodziny albo kolekcja znaczków z motylami. A gdy piszesz w CV o czytaniu książek, warto wyróżnić gatunek literatury, po który sięgasz najchętniej.

Jak napisać CV – co ze zdjęciem?

Wszędzie krąży mit o tym, że CV powinno zawierać zdjęcie. Jeżeli pracodawca go wyraźnie wymaga w ogłoszeniu, wtedy je zamieszczasz. Jeśli nie masz zdjęcia aktualnego, a osoba zatrudniająca nie wspomina o zawarciu fotografii w treść CV, pomiń ten element.

Autor tekstu: Natalia Chłopek

Leave A Comment