Ghostwriters

Copywriting

Jak zostać copywriterem – kilka wskazówek

Copywriting z dnia na dzień coraz bardziej rozkwita. Coraz więcej osób marzy o karierze copywritera. Brak dokładnych wymagań i stwierdzenie „lekkie pióro” w ofertach pracy zdecydowanie nie pomagają. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jak zostać copywriterem. Zapraszamy!

Kim według prawa jest copywriter?

Zacznijmy od przedstawienia formalnej definicji tego zawodu. W świetle prawa copywriter to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą klasyfikowaną jako „artystyczna i literacka działalność twórcza”, „działalność agencji reklamowych” lub osoba zatrudniona na podstawie odpowiedniej umowy w agencji reklamowej bądź firmie handlowej.

Jak widać, nie ma specjalnych wymagań dotyczących kształcenia – copywriterem może zostać każda osoba, która lubi i umie pisać teksty.

Jak zostać copywriterem?

Brak wytycznych pozostawia otwarte drzwi dla każdego, kto chciałby związać swoją przyszłość z copywritingiem. Na rynku dostępne są szkolenia z copywritingu, które mogą zapewnić podstawową wiedzę z tej dziedziny.

Zatem jak zostać copywriterem? Otóż w copywritingu liczy się przede wszystkim doświadczenie i wiedza, która odpowiednio wykorzystana przyniesie klientowi zysk. To, jakie kompetencje powinien posiadać pisarz, jest ściśle uzależnione od sektora rynku, w jakim chciałby się poruszać. Poniżej omówimy, jakie umiejętności potrzebne są w poszczególnych dziedzinach.

Marketing copywriter

Marketing copywriter zajmuje się tworzeniem treści sprzedażowych. Slogany, hasła reklamowe, teksty do ulotek nie są mu zatem obce.

Ten typ copywriterów króluje na rynku. Do pracy potrzebne są: kreatywność, umiejętność pisania perswazyjnych tekstów i znajomość zasad językowych. Zatem każda osoba spełniające te warunki może zostać marketing copywriterem.

Content writer

Przede wszystkim content writing to tworzenie merytorycznych i specjalistycznych tekstów skupionych wokół branży klienta. W tym przypadku dyplom uczelni może się przydać, jednak nawet bez niego praca jest możliwa. Wystarczy umiejętność przeprowadzenia dokładnego researchu i zamienienie zdobytych informacji na wysokiej jakości teksty SEO.

W zawodzie content writera odnajdą się osoby, które potrafią przełożyć język specjalistyczny na język zrozumiały dla każdego.

SEO copywriter

SEO copywriter to obecnie najbardziej pożądany twórca treści na rynku. Specjaliści od SEO copywritingu zajmują się budową pozycjonowania za pomocą tekstów.

Ze wszystkich omówionych dzisiaj dziedzin, ta wymaga największej wiedzy. Absolutną podstawą do pracy w tym zawodzie jest znajomość zasad SEO, nie wspominając już o umiejętności dobrania słów kluczowych czy zbudowania odpowiedniej struktury SEO.

Google lubi promować treści użyteczne dla czytelników. Teksty muszą być merytoryczne, a takie treści najłatwiej tworzy się specjalistom w danej dziedzinie. Zatem można powiedzieć, że SEO copywriter jest też po części content writerem.

Jak zostać copywriterem – podsumowanie

Podsumowując, jak mogliście zauważyć, copywriter musi sprostać wielu wymaganiom. Poszczególne specjalizacje się ze sobą zazębiają jak np. SEO copywriter z content writerem. To, że ktoś specjalizuje się w jednej gałęzi, nie oznacza, że nie potrafi stworzyć tekstów przypisanej do innej.

Jak więc zostać copywriterem? Pisać, zdobywać doświadczenie, doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę – to najlepsze rozwiązanie.

Leave A Comment