Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne?

Często zdarza się słyszeć, że komuś zepsuł się komputer, „padł” dysk czy zgubił pendrive. Rozpacz idąca za stratą jest ogromna, gdyż na nośnikach tych, gromadzimy cenne dla nas informacje, pliki i zdjęcia – zarówno prywatne, jak i służbowe. Spece od świata wirtualnego znaleźli na to sposób, oddając przestrzeń w sieci do przechowywania danych – tzw. chmurę.

Chmura nie tylko na niebie – na czym polega przechowywanie danych w chmurze

Najprościej mówiąc, to przechowywanie danych na serwerze firmy zewnętrznej, a nie lokalnie na komputerze stacjonarnym czy pamięci zewnętrznej. Chmura – to zdalny dysk w sieci, w którym zapisujesz wszystko, co chcesz.

·       Jak to działa?

Operatorzy serwerów oddają do dyspozycji użytkowników wirtualną przestrzeń, właściwie ją zabezpieczając. Chmura – jak i ta na niebie – może być większa lub mniejsza. To zależy od potrzeb klienta i grubości portfela. Dla osób prywatnych dostępne są przestrzenie o mniejszych pojemnościach, często bezpłatne. Dla dużych firm, to już całkiem pokaźne chmury za odpowiednią miesięczną opłatą abonamentową.

Przeczytaj także: Jak pozycjonować stronę treścią i odnieść sukces w SEO

Sieć chmury zapisuje się w macierzach i tworzy kopie zapasowe – tak więc, dane w wirtualnej rzeczywistości nie znikną przez przypadkowe naciśnięcie niechcianego klawisza na klawiaturze. Najpopularniejszymi dostawcami chmur w internecie są:

– Google Drive,

– One Drive,

– iCloud Drive,

– Tresorit,

– Dropbox.

·       Korzyści z przechowywania danych w chmurze

Są duże – dlatego też, ten sposób gromadzenia informacji cieszy się coraz większą popularnością. Dostęp do chmury jest nieograniczony z każdego miejsca na ziemi, gdzie jest internet, co zapewnia duży komfort użytkowania i zarządzania swoimi danymi. Nie istnieje obawa utraty informacji wskutek zagubienia pendrive’a, dysku czy kradzieży komputera.

Istnieją również niezaprzeczalne korzyści finansowe takiej formy gromadzenia danych – firmy prowadzące biznes w różnych częściach świata mają szybki dostęp do służbowych plików, nie ma konieczności inwestowania pieniędzy w dużą ilość sprzętu komputerowego i infrastruktury jemu potrzebnej. Poza tym, zyskujemy święty spokój, więcej wolnego czasu i wygodę pracy z plikami, jak również gwarancję bezpieczeństwa danych.

Czy z tej chmury będzie burza? – czyli czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne

Nie ma stuprocentowego sposobu na zabezpieczenie informacji. Bo przecież możesz przypadkowo zgubić hasło lub też serwery przechowujące chmury danych ulegną zniszczeniu. Szanse na to są minimalne, bo świadomy internauta pilnuje hasła, a dostawcy wirtualnej przestrzeni to z kolei duże i poważne firmy, dla których kwestie właściwego zabezpieczenia danych klientów są priorytetowe. Możemy być pewni, że dokładają wszelkich starań, abyś mógł być spokojny o swoje piękne zdjęcia z wakacji na Teneryfie z ukochaną osobą.

Szkoła w chmurze?

Tak! Już jest. Możliwość umieszczenia wielu danych w jednym miejscu w wirtualnej rzeczywistości wykorzystała jedna z firm informatycznych, tworząc platformę „Szkoła w Chmurze”. Dedykowana jest ona głównie dzieciom korzystającym z edukacji domowej zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i liceum.

Młodzież ma dostęp do nauczania podanego w atrakcyjnej i nowoczesnej formie, wykorzystującej potencjał i uzdolnienia każdego ucznia indywidualnie. Cała potrzebna wiedza znajduje się w jednym miejscu w przestrzeni wirtualnej. Na platformie edukacyjnej zarejestrowało się już ponad 14560 użytkowników, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu nowoczesne szkolnictwo1.

Szkoła w chmurze to przykład innowacyjnego podejścia do tradycyjnego tematu i może być dobrym przyczynkiem do zmian w obszarze edukacji. Pokazuje również kierunek rozwoju internetu, z chmurą danych w roli głównej.

Przechowywanie danych w chmurze – podsumowanie

Podsumowując, przechowywanie danych w wirtualnej przestrzeni to ciekawa i obiecująca propozycja świata informatyki. Jest znakiem imponującego rozwoju myśli technologicznej, która nie tylko uchroni nas przed bólem utraty cennych danych, ale polepszy jakość pracy, komunikacji czy nauki.

1 www.szkolawchmurach.pl

Autor tekstu: Monika Orłowska

Leave A Comment