Jaki kierunek studiów wybrać? Studia zaoczne, a może dzienne? Jak sfinansować edukację? To podstawowe pytania, jakie stawia sobie przyszły student. Po zdanym egzaminie maturalnym i wyrażeniu chęci dalszego kształcenia staje przed kluczowymi decyzjami. Jedną z nich zaraz po doborze uczelni będzie konieczność wybrania formy studiów. W tym tekście dowiesz się tego, czy warto studiować zaocznie.
Czym są studia zaoczne?
Jest to forma studiów prowadzona w trybie weekendowym albo wieczorowym. Wybierają ją najczęściej studenci, którzy na co dzień pracują lub mają inne zobowiązania. Od studiów stacjonarnych różnią się przede wszystkim organizacją zajęć oraz czasem ich trwania. W zależności od programu studiów odbywają się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Studia niestacjonarne charakteryzują się także większą ilością pracy samodzielnej.
Jakie są zalety studiowania zaocznego?
Jest ich sporo, a do największych należą:
- elastyczność czasowa
- możliwość rozwoju kariery zawodowej
- pogłębienie wiedzy
- zdobycie stopnia naukowego
- możliwość skrócenia czasu trwania nauki.
Statystyki wskazują, że elastyczność czasowa to jeden z ważniejszych czynników przy wyborze studiów zaocznych. Efektywne zarządzanie kalendarzem jest przecież bardzo ważnym elementem życia osobistego i zawodowego. Wielu studentów decyduje się na tę formę studiów właśnie ze względu na karierę. Kontynuowanie edukacji jest w większości przypadków konieczne do rozwoju zawodowego. Wraz ze wzrostem świadomości rośnie także chęć pogłębiania wiedzy i zdobycia stopnia naukowego, na co pozwala studiowanie zaoczne.
Przeczytaj również: Rezyliencja w pracy – na czym polega i jak ją wzmacniać?
Wady studiów niestacjonarnych
Oprócz wielu zalet studia zaoczne mają też swoje wady. W zależności od osobistych doświadczeń dla każdego mogą być inne. Z reguły jednak studenci niestacjonarni są świadomi słabych punktów tej formy nauki, mimo to decydując się na nią. Niemniej jednak warto wiedzieć, że do największych wad studiów zaocznych zaliczają się:
- konieczność finansowania zajęć
- brak wolnych weekendów (z reguły co drugich)
- ograniczony kontakt z wykładowcami
- dodatkową presję (wynikająca z połączenia z codzienną pracą)
- brak możliwości korzystania z niektórych zasobów uczelni (inne godziny funkcjonowania np. bibliotek).
Najpopularniejsze kierunki studiów zaocznych
O tym, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów, decydują aktualne trendy. Stale zmieniający się rynek, postęp technologiczny i świadomość społeczeństwa wpływają na zmiany w tej sferze. Ponadczasowe jednak okazują się kierunki:
- Zarządzanie
- Finanse i rachunkowość
- Prawo
- Informatyka i technologie informacyjne
- Psychologia
- Pedagogika.
Czy warto studiować zaocznie? Wnioski
O tym, czy warto studiować zaocznie, musisz zdecydować samodzielnie. W tekście przedstawiano największe plusy oraz minusy takiej formy nauki, co może pomóc Ci zdecydować. Studia to niewątpliwie wspaniała przygoda. Satysfakcja z podnoszenia poziomu edukacji jest gwarantowana, a wspomnienia zostają na długo! Z tą decyzją nie warto się jednak spieszyć, lecz porządnie zastanowić. Komfort psychiczny przy nakładzie obowiązków może okazać się zbawienny!
Autor tekstu: JAKUB ROCZNIAK