Ghostwriters

Content / Copywriting

Content moderator – kim jest i czym się zajmuje?

Zarządzanie treścią to zajęcie trudne, które wymaga wielu umiejętności. Praca ta jest również bardzo dynamiczna i nie ma w niej nudy. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym dokładnie zajmuje się content moderator i jak wygląda jego praca.

Content moderator – wyjaśnienie pojęcia

Każdy z nas na pewno spotkał się z sytuacją, gdzie na jakimś forum, lub grupie dyskusyjnej doszło do sprzeczki lub wymiany poglądów. Wielokrotnie jednak są wtedy stosowane słowa wulgarne. Zdarzają się też spamerzy wysyłający dziwne wiadomości. Popularnym zjawiskiem jest również tzw. trolling.

Zadaniem content moderatora jest zarządzanie stroną w taki sposób, aby użytkownicy przestrzegali netykiety, czyli żeby wyżej wymienione sytuacje nie zachodziły, albo były szybko wyłapywane i usuwane. Taka osoba może często nawet nałożyć karę na ludzi niestosujących się do zasad.

Content moderator – jak wygląda jego praca?

Część osób wykonuje tę pracę za darmo, np. na grupach na Facebooku. Podobnie wygląda sytuacja na różnego typu forach tematycznych. To nie oznacza jednak, że content moderator nie może zarobić pieniędzy. W tym zawodzie jest miejsce również dla profesjonalistów, którzy najczęściej mają jeszcze inne obowiązki zawodowe, np. jako content writerzy.

Trudno opisać konkretnie, jak wygląda praca content moderatora. Każda firma może mieć inne oczekiwania i cele. Najważniejszą umiejętnością niezbędną do tej pracy są wysokie umiejętności, takie jak chociażby warsztat pisarski oraz kreatywność. Należy jednak pamiętać, że mówimy o profesji, w której nie da się określić sztywnych zasad. Ponadto możemy zajmować się moderacją zarówno małych, lokalnych stron, jak i dużych, ogólnopolskich portali. Możliwości jest sporo, także nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.

Warto wspomnieć, iż istnieją także inne zawody z tej szeroko pojętej branży, takie jak:

  • content specialist,
  • content manager.

Czy content moderator to przyszłościowy zawód?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta – zdecydowanie tak. Powodem takiego stanu rzeczy jest ciągle rosnące znaczenie Internetu. Coraz więcej firm korzysta z niego w celu m.in. realizacji swoich celów marketingowych. Nie ma więc wątpliwości, że za kilka lat internetowe działania będą jeszcze popularniejsze, a co za tym idzie, będą powstawać nowe miejsca pracy.

To jest niezwykle dobra wiadomość dla ludzi interesujących się tą profesją. Nie ma więc sensu się zastanawiać, czy to dobry wybór, tylko zacząć działać. Sposobów na kształcenie w tym zawodzie jest wiele, także nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć naukę, a potem pracę.

Podsumowanie

  • Zadaniem content moderatora jest zarządzanie stroną tak, aby użytkownicy przestrzegali netykiety.
  • Zawód ten jest dynamiczny, do którego niezbędne są wysokie umiejętności np. pisarskie.
  • Content moderator to bardzo przyszłościowa profesja.

Leave A Comment