Ghostwriters

Copywriting

Jak pisać kreatywnie? Kurs kreatywnego tworzenia!

Kreatywnym wcale nie trzeba się urodzić. Można wyćwiczyć w sobie tę umiejętność, podobnie jak jazdę na rowerze lub robienie na drutach. Czego więc potrzebujesz, aby pisać w sposób kreatywny i unikatowy, często o rzeczach, o których już pisało wielu? Chcesz się dowiedzieć, jak pisać kreatywnie? Poniższe wskazówki pomogą Ci znaleźć na to odpowiedź.

Ciągle rozwijaj siebie i swoją kreatywność

Nie staniesz się kreatywnym copywriterem, jeśli nie będziesz pisał – najlepiej jak najwięcej. Tylko wtedy wyrobisz sobie swój własny styl i sprawisz, że pisanie będzie Ci przychodziło łatwiej niż innym.

Jeśli nie prowadzisz bloga, który może być świetny na początek przygody z pisaniem – spróbuj pisać dziennik, pamiętnik, wiersze czy po prostu codzienne notatki. Zapisuj swoje pomysły za każdym razem (choćby na serwetce w restauracji), gdy wpadną Ci do głowy. Potem będziesz mógł łatwo z nich skorzystać. Pamiętaj, że pisanie długopisem – a nie na klawiaturze – w większym stopniu pobudza kreatywność.

Trenuj swój umysł każdego dnia i podsuwaj mu nowe zadania. Możesz np. wymyślić kilka oryginalnych i zupełnie niepasujących do siebie słów, a potem postarać się napisać krótkie opowiadanie, w którym będziesz musiał ich użyć.

Systematyczność w tworzeniu treści sprawi, że Twój warsztat pisarski będzie się rozwijał harmonijnie, a Ty zyskasz tzw. lekkie pióro.

Jak pisać kreatywnie? Dużo czytaj!

Copywriting wymaga niemałego przygotowania. Zanim napiszesz własny artykuł, najpierw musisz zrobić konkretny research – a więc dotrzeć do informacji na dany temat.

Swoją wiedzę możesz czerpać z:

 • artykułów w sieci
 • literatury
 • wywiadów
 • fachowej prasy

Zanim napiszesz własne zdanie – przeczytasz setki zdań napisanych już przez innych.  Właśnie dzięki temu, szybko wyrobisz swój niepowtarzalny styl, wzbogacisz słownictwo i nauczysz się schematu tworzenia treści.

Czytanie wartościowej literatury może okazać się ważniejsze od kursów i poradników kreatywnego pisania, których jest dziś cała masa. Pamiętaj więc, żeby podczas pisania znaleźć czas również na czytanie i weryfikować jak robią to inni – dzięki temu zyskasz inny punkt widzenia.

Znajdź inspirację, która pobudzi Twoje kreatywne pisanie

Cała koncepcja tworzenia tekstów sprowadza się do nieustannego wymyślania nowych rzeczy – a to nie jest łatwe. Łatwo natomiast o wypalenie czy pustkę w głowie.

Czasem, kiedy siedzisz nad białą kartką i nie możesz nic wymyślić – najlepsze co możesz zrobić, to wyjść na spacer. Na zewnątrz często łatwiej o inspirację i nieszablonowe myślenie. Pomogą Ci w tym też nowe rzeczy, których możesz spróbować:

 • nauka gry na instrumencie,
 • robienie makram,
 • malowanie akwarelami
 • wizyta w galerii na wystawie ulubionego artysty
 • nauka nowego języka obcego
 • zobaczenie poruszającego filmu lub sztuki w teatrze
 • uprawianie sportu

Unikaj rutyny. Odwiedzaj nowe miejsca i spotykaj się z inspirującymi ludźmi, Rób wszystko, co uwolni Twoją artystyczną duszę i pozwoli Ci spojrzeć na tekst z innej perspektywy. Wszystko to dostarczy Ci nowych bodźców i zwiększy efektywność Twojej pracy.

Jak pisać kreatywnie – podsumowanie

Oczywiście możesz wyćwiczyć kreatywne pisanie, stosując się do powyższych wskazówek.  Jednym przyjdzie to łatwiej, a drudzy spędzą na pisaniu długie godziny. Jednak musisz najzwyczajniej w świecie to lubić. Bo kiedy będzie Ci to sprawiało przyjemność – wówczas łatwiej o doskonalenie warsztatu i tworzenie w sposób oryginalny i kreatywny. Dlatego nie zatrzymuj się, kiedy osiągniesz już pewien etap w pisaniu. Rozwijaj nieustannie siebie i swój styl. Prędzej czy później zostanie to docenione przez Twoich czytelników.

Leave A Comment