Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?

Kompetencje zawodowe to inaczej odpowiedzialność, wiedza i umiejętności ułatwiające naszą pracę. Praktyczne umiejętności, które zdobywamy z wiekiem pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu w naszym zawodzie.

Kategorie kompetencji zawodowych

Kompetencje zawodowe możemy podzielić na dwie kategorie:

  • Twarde umiejętności to takie, które można zmierzyć lub określić ich poziom. Umiejętności te najczęściej posiadają dokument lub można je określić na podstawie wszelkiego rodzaju testów. Nie zawsze potrzebny jest fizyczny przedmiot do ich potwierdzenia. Przykładem może być znajomość języka obcego, obsługi urządzeń biurowych lub programów komputerowych itp.
  • Miękkie kompetencje zawodowe to takie, których nie da się zmierzyć ani określić. Są one najczęściej niezależne od wykonywanego zawodu. Są to bardziej umiejętności psychiczne, społeczne lub interpersonalne. Może to być umiejętność analitycznego myślenia, odporność na stres i inne tego typu rzeczy. Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z posiadanych umiejętności. Niekiedy dopiero po pewnym czasie ktoś może dostrzec jakąś cechę. O ile w przypadku twardych umiejętności bardzo łatwo coś zweryfikować, tak tutaj nie ma takiej możliwości.

Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

Istnieje wiele sposobów na to by je rozwijać. Najpierw jednak musimy samemu zobaczyć, jakimi dysponujemy. Możemy to zrobić przez obserwację samych siebie i analizę naszych zachowań w różnych sytuacjach. Kiedy już będziemy to wiedzieć, to niestety nie wystarczy. Możemy za jakiś czas odkryć nową umiejętność, o której nie wiedzieliśmy. Ten problem możemy rozwiązać poprzez rozmowę i testy ze specjalistą. Jednak jeśli już wiemy o tym czym są nasze mocne i słabe strony, możemy działać w tej materii.

Sprawdź, Jak tworzyć angażujące posty na Facebooku?

Kiedy chodzi nam o podniesienie swoich twardych kompetencji zawodowych możemy uczęszczać na różne szkolenia. Niekiedy jednak są one z dala od naszego miejsca zamieszkania i nie zawsze mamy możliwość dojazdu. Zostają nam wtedy szkolenia online. W większości przypadków nie jest nam potrzebne umawianie się na jakiś dzień lub godzinę. Dzięki takiej możliwości możemy odbyć dane szkolenie w dowolnym miejscu. Można też skorzystać z webinarów.

Kiedy nie chcemy spędzać tyle czasu w internecie, możemy kupić lub wypożyczyć książki na temat, który nas interesuje. W ostatnim czasie powstało wiele tego typu poradników. Od najprostszych zagadnień po bardzo skomplikowane zagadnienia.

Swoje miękkie umiejętności również można rozwijać na różnych szkoleniach. Warto też poszukać profesjonalnych osób. Zawsze można iść do wyspecjalizowanego w tej dziedzinie psychologa.

Rozmowa kwalifikacja z kompetencjami zawodowymi

Często podczas rozmów kwalifikacyjnych o pracę przyszli pracodawcy pytają nas o nasze umiejętności związane z wykonywaniem zawodu. Dzięki temu mogą ocenić, czy nadajemy się do pracy. Wielu z nas wtedy nie wie, co ma powiedzieć. Nie wierzymy w samych siebie, a to błąd. Powinniśmy być pewni swoich umiejętności. Szczególnie jak nasze twarde umiejętności są udokumentowane, a przeważnie są. Również duża liczba kandydatów wymienia swoje kwalifikacje zdobyte w swoim życiu.

Nasze miękkie kompetencje również powinny ujrzeć światło dzienne. To często trudniej zrobić, ale nie możemy tego ominąć. W dzisiejszych czasach większość osób porównuje się do innych. Możliwe, że przez to duża liczba osób nie wierzy w siebie. Przez takie zachowanie możemy nie osiągnąć tego, czego byśmy chcieli.

Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać – podsumowanie

Kiedy poznamy już samych siebie, łatwiej nam będzie zarządzać samymi sobą i dzięki temu nasza praca stanie się efektywniejsza i nasz pracodawca będzie bardziej usatysfakcjonowany.

Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Musimy je dobrze wykorzystać zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Autor tekstu: Joanna Kwolek

Leave A Comment