W każdym rodzaju działalności prowadzonej przez właścicieli stron internetowych nadrzędnym celem, jaki chcą osiągnąć, jest wysoka konwersja. Określony rodzaj aktywności w obrębie witryny danego podmiotu jest świadectwem efektów działań content marketingowych. Jaki wpływ mają wartościowe treści na konwersję i jak za ich pomocą zwiększyć jej współczynnik? Te pytania nurtują niejednego przedsiębiorcę lub blogera, w niniejszym artykule można znaleźć na nie odpowiedź.
Określenie pojęcia konwersji
Termin „konwersja” stosowany w dziedzinie content marketingu można interpretować jako: pożądane przez właściciela strony internetowej bądź podmiot, któremu jest ona dedykowana działania użytkowników prowadzone w obrębie tej witryny.
Za konwersję można uznać także akcje podejmowane przez internautów, dotyczące danego podmiotu, w powiązanych z nim mediach społecznościowych bądź na forach.
Również przejawy aktywności występujących w sieci związane z tymże podmiotem, które zostały odnotowane na zewnętrznych kanałach komunikacji bądź stronach internetowych niemających bezpośredniego powiązania z jego działalnością, zaliczane są do działań konwertujących.
Konwersja – rodzaje aktywności użytkowników
W zależności od wyznaczonych celów, branży czy charakteru strony, konwersja może objawiać się w postaci następujących działań użytkowników:
- dokonaniem zakupu;
- zapisaniem się do newslettera;
- zarejestrowaniem się na stronie;
- wypełnieniem ankiety;
- przeglądaniem podstron;
- wystawianiem opinii lub dodaniem komentarzy.
Nie jest to zamknięta lista. Jedynie pokazująca zestawienie najczęściej spotykanych reakcji odbiorców zachęconych do aktywności.
Content marketing w służbie konwersji
Zastosowanie odpowiednio dobranych narzędzi content marketingowych w postaci właściwego rodzaju treści pozwala zatem osiągnąć zamierzony cel biznesowy, jakim jest wysoka konwersja. Potencjał fachowo użytego contentu umożliwi dotarcie do każdej grupy odbiorców.
Pomocy przy stworzeniu i odpowiednim doborze contentu można szukać u profesjonalnego copywritera bądź skorzystać z usług agencji. W obu tych wariantach znajdziemy szeroką ofertę zawierającą różne rodzaje treści, które pozytywnie wpłyną na współczynnik konwersji.
W zależności od potrzeb, do najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych tekstów konwertujących należą niżej wymienione.
Treści sprzedażowe
Dzięki zastosowaniu języka korzyści i zachęceniu odbiorcy do działania (call to action) ten rodzaj contentu może być szczególnie przydatny dla przedsiębiorstw prowadzących działalność handlową bądź usługową, ale nie tylko.
Artykuły blogowe a konwersja
Rzetelne, aktualne i interesujące wpisy bez wątpienia dostarczają świeżych informacji dotyczący podmiotu, któremu dedykowany jest blog. Mogą spowodować, że użytkownik spędzi więcej czasu na jego stronie i będzie na nią wracał, mniej lub bardziej regularnie. Blogi to nie tylko rodzaj pamiętników tworzonych przez internautów. Tworzymy je na potrzeby stron firmowych, co powoduje, że stanowią one doskonałe narzędzie content marketingowe służące zwiększeniu konwersji.
Ghostwriting
Może niekoniecznie należy ujmować ten rodzaj treści jako osobny ich typ, ponieważ wszystkie pozostałe można przyporządkować do tej dziedziny copywritingu. Content tego rodzaju pomocny jest przy wstawianiu pozytywnych opinii bądź komentarzy od kontrahentów, klientów lub czytelników. Ma on zastosowanie także w marketingu szeptanym i social media marketingu.
Teksty zapleczowe
Nie trzeba nikomu wyjaśniać, jakie znaczenie ma wysoka pozycja strony w wynikach wyszukiwania. To od niej zależy, czy stronę częściej odwiedzają i szybciej odnajdują czytelnicy, co ma oczywisty związek z konwersją. Artykuły zapleczowe służą właśnie pozycjonowaniu i może nie spełniają tak pierwszoplanowych ról, jak np. teksty na stronach głównych. Jednak posiadanie solidnego zaplecza jest kwestią istotną.
Profesjonalne opisy produktów i ich kategorii
Fachowo stworzone treści zawierające szczegółowy opis asortymentu. Uwzględniający ponadto jego walory i specyfikację niezbędne są do prowadzenia właściwie prosperującego sklepu internetowego.
Konwersja – jak ocenić jej wielkość?
Przede wszystkim, konwersja jest zjawiskiem wymiernym i można określić ją za pomocą analizy jej współczynnika, którego wielkość podaje się w procentach. Dzięki takim narzędziom jak Google Analytics jest się w stanie określić ruch na stronie. Z kolei Brand24 umożliwi monitorowanie aktywności związanej z działalnością internautów na mediach społecznościowych, forach, blogach itp., gdzie mogą pojawiać się wzmianki o działalności danego podmiotu.
Podsumowanie
Podsumowując, konwersja jest uzależniona od content marketingu. Zwieńczeniem wszystkich pozytywnych działań marketingu treścią jest z pewnością jej wzrost. Współczynnik konwersji jest więc świadectwem kondycji firmy, prawidłowego wykorzystania contentu lub właściwego funkcjonowania strony, bloga itp. Oczywiście konwersja może przejawiać się w negatywnych aspektach aktywności internautów: np. nieprzychylne opinie, czy komentarze. Gorsze jednak od takich reakcji odbiorców jest ich brak.