Ghostwriters

Marketing

Marketing szeptany – kilka słów o tym, co jedna pani powiedziała drugiej

Marketing szeptany spotkamy jeszcze pod nazwami buzz marketing czy marketing plotki. Działanie marketingowe nakierowane na przekazywanie informacji o usłudze czy produkcie potencjalnemu klientowi w sposób naturalny, nienatarczywy z wykorzystaniem sieci Internet. Jest to aktywność w mediach społecznościowych, forach. Marketing szeptany powinien cechować się przestrzeganiem norm etycznych, między innymi nie wypowiadamy się negatywnie o konkurencji.

Marketing szeptany –  czy warto go zastosować?

Ogromną zaletą marketingu szeptanego jest niski budżet oraz możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców. Pozwala na uzyskaniu pozytywnego wizerunku marki. Czasochłonna praca wykonana w zakresie marketingu szeptanego może nie przynieść oczekiwanego efektu. Nie mamy również wpływu nad rozchodzeniem się naszej informacji, plotki. Wzmożone działanie mogą spowodować odwrotny efekt od zamierzonego.

Poznaj rodzaje marketingu szeptanego

Formy marketingu szeptanego przenikają się zatem nawzajem. Cechą charakterystyczną wszystkich poniżej omówionych działań jest z pewnością bezpośredni kontakt z odbiorcą docelowym.  Odkryj razem z nami rodzaje marketingu szeptanego:

  • marketing wirusowy – opiera się więc na stworzonych memach czy ruchomych obrazkach tzw. gifach, które są udostępniane przez użytkowników Internetu. Przekazywana treść nie może kojarzyć się z reklamą.
  • community marketing – to zatem aktywność w grupach społecznościowych, forach internetowych. Nie trzeba zakładać nowego wątku, wystarczy nawiązać dialog w istniejącej już dyskusji.
  • evangelist marketing – polega na zbudowaniu fanów wokół danej marki, którzy niczym ewangeliści promują ją wśród swoich znajomych. Działają w pełnej wierze w dany produkt, są przy tym naturalni i autentyczni. Ze strony marki nacisk zostaje położony na obsługę klienta i serwis. Aby zobrazować ten rodzaj marketingu szeptanego, warto zwrócić uwagę na działania firm Philips czy Apple.
  • product seeding – jest to promowanie produktu, który został udostępniony blogerom, infuencerom. Ich recenzja w postaci vloga, tekstu na blogu może zapoczątkować modę na dany towar.
  • cause marketing – to działanie, które wykorzystuje problemy społeczne, w ten sposób zdobywa się zaufanie do marki. Firma powiązana ze sprawami ekologii, tolerancji, promowania zdrowia itp. Niejednokrotnie jest to współpraca z organizacjami non-profit.
  • trendsettings – związany z tworzeniem mody na zastosowanie danego produktu. Tu do współpracy angażujemy osoby wpływowe, które dla potencjalnego odbiorcy są wzorem do naśladowania. Jego działania są wiarygodne i potencjalny klient chce podążać za swoim idolem.

Podsumowanie

Podsumowując, marketing szeptany to czasochłonne przedsięwzięcie. Bez wątpienia w dobie kryzysowej sytuacji, czy nałożonych ograniczeń epidemicznych wszelkie działania marketingowe są warte podjętego wysiłku.

Leave A Comment