Unikalne treści w internecie to wysoko ceniona wartość. Kochają je wyszukiwarki, wymagają zleceniodawcy, a czytelnicy cenią ponad wszystko. Mimo tego wiele internetowych artykułów powstaje w oparciu o treści już wcześniej opublikowane w sieci. Granica pomiędzy plagiatem, cytowaniem, a inspiracją potrafi być płynna. Jak się w tym odnaleźć?
Dlaczego tak łatwo popełnić plagiat w internecie?
W najprostszym ujęciu plagiat to skopiowanie cudzego dzieła i opublikowanie go pod własnym nazwiskiem. Mówimy wtedy o kradzieży własności intelektualnej, do której można zaliczyć artykuł, zdjęcie, grafikę, a także film lub utwór muzyczny. Internet jest największą na świecie i łatwo dostępną platformą, umożliwiającą publikację indywidualnej twórczości. Kultura korzystania z zasobów sieci pozwala na dużą swobodę, jednak przypisywanie sobie autorstwa opublikowanych wcześniej treści jest jednoznacznie zabronione. Warto wiedzieć, że autor skradzionego dzieła może domagać się sprawiedliwości w sądzie, a ten ma do dyspozycji szeroką rozpiętość kar.
Plagiat i jego konsekwencje
Presja regularnego publikowania wysokiej jakości treści sprawia, że część internetowych autorów powiela cudze prace. Nie zawsze kradzieży podlega całe dzieło, plagiat w internecie to również przywłaszczenie sobie fragmentu tekstu lub jego mechaniczne przekształcenie, tak aby kradzież była mniej oczywista. Każde takie postępowanie przynosi jednak szereg negatywnych konsekwencji, które szybko dosięgają nieuczciwego autora:
- roboty wyszukiwarek Google po rozpoznaniu zduplikowanych treści nakładają kary w postaci obniżenia rankingu danej strony internetowej,
- witryna powielająca artykuły innych autorów szybko traci wiarygodność i zaufanie odbiorców,
- autor, któremu zarzucono plagiat możne zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej – za tego rodzaju przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.
Internet stwarza wprawdzie możliwość łatwego powielania cudzych dzieł, ale daje również narzędzia skutecznego wykrywania tego procederu. Nieuczciwy autor powinien liczyć się z możliwością wykrycia plagiatu przez wyszukiwarkę Google, a także programy sprawdzające unikalność publikowanych treści, np. Copyscape.
Przeczytaj także: Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?
W jaki sposób uniknąć plagiatu?
Każdy autor, który chce wykorzystać w pracy fragment cudzego dzieła może skorzystać z prawa do cytatu. Skopiowanie czyichś treści we własnej pracy jest możliwe, jeśli twórca robi to w określonym celu i podpisze cytowany fragment nazwiskiem jego autora. Jest to bezpieczny sposób skorzystania z cudzej własności intelektualnej, która podniesie wartość własnego dzieła, bez otarcia się o plagiat. W każdym innym przypadku należy uważnie pilnować granicy pomiędzy inspirowaniem się czyjąś pracą, a dosłownym powielaniem jej we własnych publikacjach.
Plagiat w internecie – podsumowanie
Plagiat w internecie to inna nazwa kradzieży, a suma jej negatywnych konsekwencji znacznie przewyższa korzyści. Wysokiej jakości treści warto tworzyć od podstaw lub zamawiać je w renomowanych źródłach. Koszt dobrych publikacji zawsze zwraca się wysoką pozycją w wyszukiwarkach i umocnieniem autorytetu w cyfrowym świecie.
Autor tekstu: Małgorzata Urbańska