Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Prokrastynacja – czym jest i jak z nią walczyć?

Odkładasz zadania na później? Robisz wszystko na ostatnią chwilę? Nie musi to wynikać z Twojego lenistwa – powodem może być prokrastynacja. Dowiedz się, czym ona jest i jak z nią walczyć!

Czym jest prokrastynacja?

Jest to tendencja do odkładania realizacji zamierzonych działań, pomimo świadomości, że wskutek opóźnienia może dojść do pogorszenia sytuacji. Prokrastynacja jest często utożsamiana z lenistwem, ale jest to błędne przekonanie. Prokrastynator nie czerpie radości z odkładania obowiązków w przeciwieństwie do osoby leniwej.

Schemat prokrastynacji wygląda zazwyczaj następująco:

 • podjęcie działania;
 • poczucie stresu związane z zadaniem i odłożenie go na później;
 • chwilowa poprawa samopoczucia;
 • pogorszenie samopoczucia, kiedy kończy się czas na wykonanie zadania;
 • wypełnienie obowiązku w ostatniej chwili, pod wpływem silnego stresu;
 • postanowienie poprawy na przyszłość;
 • powrót do cyklu prokrastynacji przy kolejnej okazji.

Dlaczego prokrastynujesz?

Przyczyny prokrastynacji mogą być różne. Często zmagają się z nią osoby ambitne oraz perfekcjonistyczne. Jako główną przyczynę prokrastynacji wymienia się 5 podstawowych lęków:

 1. Lęk przed porażką – odkładanie obowiązków jest jednocześnie odkładaniem na później strachu przed krytyką.
 2. Lęk przed sukcesem – prokrastynator obawia się, że sukces wiąże się z zazdrością ze strony innych oraz większą liczbą obowiązków na przyszłość.
 3. Lęk przed bezradnością – osoba z prokrastynacją może czuć się bezradna w obliczu zbyt ambitnego zadania.
 4. Lęk przed izolacją – obawa przed samodzielnym wykonaniem powierzonego zadania.
 5. Lęk przed intymnością – strach przed tym, że w toku pracy ktoś zauważy błędy przy niej popełniane.

Im silniejsze są Twoje lęki, tym intensywniejsza prokrastynacja. To z kolei oznacza, że będziesz zwlekać z obowiązkami na ostatnią chwilę i wypełnisz je pod wpływem silnego stresu. W konsekwencji Twoja praca będzie odznaczać się gorszą jakością oraz może zostać oddana po wyznaczonym terminie.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Istnieje kilka sposobów na to, by pokonać prokrastynację. Sprawdź, które działają najlepiej w Twoim przypadku!

Zorganizuj swoją pracę

Dobra organizacja to klucz do efektywnej pracy. Zadbaj o czyste biurko, higienę miejsca pracy, a także „umilacze” jak kawa czy herbata.

Dziel zadania

Zaplanuj listę działań, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Prostsze zadania są mniej przerażające, a odznaczanie osiągniętych sukcesów na liście zmotywuje Cię do działania!

Przeczytaj także: Rodzaje tekstów, czyli jakie treści tworzy copywriter?

Unikaj rozpraszaczy

Nie oznacza to, że masz całkowicie usunąć Facebooka. Kiedy jednak przychodzi czas pracy, odłóż telefon i wyłącz social media – niepotrzebnie tracisz na nie czas.

Nie bądź dla siebie za surowy

Unikaj zbędnej samokrytyki. Nawet jeśli danego dnia nie udało Ci się wypełnić wszystkich założonych obowiązków, pozwól sobie na odpoczynek po pracy.

Nagradzaj się

Zapewnij sobie nagrodę za każdym razem, kiedy osiągniesz kamień milowy w swojej pracy. Ukoronuj swoje starania prezentem dla samego siebie – zasługujesz na to!

Zastosowanie się do powyższych porad dla osoby z prokrastynacją może być początkowo trudne. Jeśli jednak będziesz je wytrwale stosować, każdy kolejny projekt stanie się coraz łatwiejszy!

Prokrastynacja – pomoc specjalisty

Jeżeli samodzielna walka z prokrastynacją nie przyniesie skutków, zwróć się po pomoc do specjalisty. Możliwe, że wynika ona z traum wyniesionych z dzieciństwa bądź nieuświadomionych lęków. Wówczas, samodzielne zaadresowanie problemu będzie bardzo trudne.

Dobry specjalista pomoże Ci odnaleźć źródło problemu. Psychoterapia pod fachowym okiem odkryje przyczyny stojące za prokrastynacją, dzięki czemu jej zwalczenie stanie się dla Ciebie o wiele prostsze.

Prokrastynacja – podsumowanie

Prokrastynacja to tendencja do odkładania zadań na później, wynikająca z lęku przed porażką, sukcesem, bezradnością, izolacją lub intymnością. Dotyka zwłaszcza osoby perfekcjonistyczne oraz ambitne. Można z nią walczyć zarówno samodzielnie, jak i we współpracy ze specjalistą.

Autor tekstu: Adrian Reszczyński

Leave A Comment