Ghostwriters

Content / Marketing

Treści marketingowe dla firm – czym są i kiedy są potrzebne?

Profesjonalni copywriterzy, zresztą nie tylko oni, doskonale zdają sobie sprawę, że, wraz ze wzrostem świadomości klientów, rosną również ich wymagania odnośnie do jakości produktów i usług, które nabywają. Klientom zależy już nie tylko na produktach doskonałej jakości, choć jest to, oczywiście, nadal ich najważniejszy cel. Mają jednak wobec swoich ulubionych marek także inne oczekiwania. Czym są treści marketingowe dla firm? Co zatem chcieliby, aby zaoferowały im współczesne firmy? I jak tym ostatnim może w tym pomóc profesjonalny copywriting?

Czego klient oczekuje od firmy?

Klient lubi czuć się wyjątkowy, zadbany i szanowany. Zwykle zależy mu, aby marka, której produkty kupuje, miała określoną pozycję, renomę – wtedy jest w stanie nawet więcej za nie zapłacić.
Coraz częściej chce się także czuć partnerem marki. Zależy mu, aby jego zdanie było wzięte
pod uwagę przy modyfikacji produktów lub tworzeniu nowych. Firmy robią wszystko, aby sprostać tym oczekiwaniom. Z tego względu, zlecają, między innymi, tworzenie profesjonalnych treści marketingowych, służących do komunikacji z klientami. Jako że potrzeby tych ostatnich są różnorodne i wiążą się ściśle ze specyfiką branży, również treści marketingowe powinny być specyficznie dobierane do celów biznesowych danej firmy.

Jakie efekty mają przynieść treści marketingowe dla firm?

Ze względu na zaplanowany efekt, treści marketingowe mają za zadanie:

 • budowę wizerunku – sposobu postrzegania marki przez potencjalnych klientów – jest to jeden z istotniejszych celów marketingowych. Jeżeli klienci utożsamiają się z marką, która daje im poczucie przynależności do ważnej dla nich grupy, a jej wizerunek jest spójny z ich wartościami, firma może dyktować ceny wyższe niż konkurencja, a mimo to klienci pozostaną jej wierni.
  W zakresie budowy wizerunku, do najpopularniejszych treści należą: opis firmy, artykuły blogowe i podstrony ofertowe. Koniecznie muszą one zawierać rzetelne, merytoryczne informacje, przedstawione w atrakcyjnej, przykuwającej uwagę formie. Powinny również być stworzone zgodnie z zasadami SEO, by dodatkowo poprawić widoczność strony
  w Internecie;
 • zaangażowanie odbiorców – w tym wypadku, będą to głównie wpisy na social media. Powinny być napisane przystępnym językiem i, koniecznie, przyciągać uwagę odbiorców.
  Nie mogą być zbyt długie – kluczem do sukcesu jest tu zwięzłość formy. Ich celem jest interakcja z klientem, a długie teksty przynoszą, zwykle, odwrotny efekt – zniechęcają
  do czytania, a w konsekwencji – do marki;
 • podniesienie wyników sprzedaży – to właściwie najważniejszy cel treści marketingowych. Tak czy inaczej, każda firma chce, przede wszystkim, sprzedać swoje towary lub usługi.
  Jako że treści muszą precyzyjnie trafiać w potrzeby odbiorcy, profil tego ostatniego musi być dokładnie zdefiniowany. Do najważniejszych elementów takich treści należą: zwracanie się
  w formie bezpośredniej do czytelnika, wykorzystywanie zwrotów CTA (ang. call to action) oraz używanie języka korzyści.

Treści marketingowe dla firm – podsumowanie

Oprócz określenia celów, przy doborze treści marketingowych, należy wziąć pod uwagę specyfikę branży i charakterystykę grupy docelowej. Strategię marketingową trzeba również koniecznie dobrać do aktualnej sytuacji na rynku. Najważniejsze jest, aby treści marketingowe były spójne
z
wartościami firmy i jej wizerunkiem.

Leave A Comment