Ghostwriters

Copywriting

Umowa w copywritingu – co warto w niej ująć?

Udało ci się pozyskać ciekawe zlecenie i chcesz utrwalić jego warunki na piśmie – umieść tam najważniejsze ustalenia, przejrzyste dla obu stron. Umowa w copywritingu pozwala ustalić oczekiwania i uniknąć nieporozumień. Co powinno się w znaleźć w umowie? O tym poniżej.

Umowa w copywritingu – kwestie finansowe

W umowie w copywritingu nie może zabraknąć informacji o przewidzianej kwocie dla zleceniobiorcy, opartej na wybranej metodzie rozliczenia.

Do wyboru mamy stawkę za:

  • jednostkę rozliczeniową (zzs),
  • abonament w przypadku planowanej dłuższej współpracy,
  • kwotę za cały projekt.

Wielkość zamówienia

W umowie musi być określona objętość zamówionej przez klienta treści.

Przy standardowej umowie w copywritingu najczęściej posługujemy się jednostką rozliczeniową 1000 zzs, więc finalne wynagrodzenia będzie iloczynem tych dwóch wartości.

Umowa w copywritingu powinna zawierać termin wykonania

Zlecenia powinno mieć określony w umowie deadline oraz konsekwencje niedotrzymania terminów. Musi być też  jasne dla obu stron, co rozumieją za ukończone zlecenie.

Forma przekazywania treści

Umowa określa czy zamówiona treść będzie przekazana w całości, czy partiami oraz jakim kanałem: e-mailem czy bezpośrednio na stronę klienta.

Umowa w copywritingu musi określać ilość poprawek

Może się zdarzyć, że klient będzie chciał poprawek w przesłanych tekstach. Umowa w copywritingu powinna określić, ile jest przewidzianych modyfikacji.

Forma płatności

W umowie określa czy rozliczenie  będzie na podstawie faktury, czy umowy o dzieło oraz czy przewidziana jest płatność z góry, zaliczkowo (preferowane), czy po wykonaniu zlecenia.

W przypadku faktury określamy termin płatności oraz adres e-mail, z którego zostanie przesłany dokument.

Czas trwania umowy

Umowa powinna zawierać informację czy zlecenie jest stałe, czy jednorazowe. W pierwszym przypadku oferujemy abonament,  w którym stawki są zazwyczaj preferencyjne dla klienta, z racji ciągłości współpracy. Należy też doprecyzować czas wypowiedzenia umowy oraz regularność zleceń dla copywritera.

Prawa autorskie

Istnieje kilka wariantów tego punktu. Przede wszystkim określamy formę przeniesienia praw autorskich lub licencji oraz kiedy zleceniodawca nabywa praw do treści – po płatności czy po odebraniu tekstu.

Klauzula poufności

Ten punkt obliguje do nieujawniania wiedzy objętej tajemnicą handlową.

W umowie można wskazać na zakres danych wrażliwych klienta oraz konsekwencje ich ujawnienia przez zleceniobiorcę  osobom trzecim.

Spory

W ostatnim punkcie określa się organ, czyli właściwy sąd, który w przypadku nieporozumień między stronami jest uprawniony do ich rozstrzygania.

Jest to kosztowna i czasochłonna ostateczność, więc dąży się do porozumienia między stronami bez udziału sądu, na zasadzie ugody.

Umowa w copywritingu – podsumowanie

Podsumowując, ilość zawartych elementów w umowie w copywritingu należy od decyzji stron.

Z pewnością warto usankcjonować te, które mogłyby być przyczyną późniejszych nieporozumień.

Choć wciąż wielu copywriterów bazuje na ustaleniach mailowych, to spisanie umowy jest bardziej profesjonalne i chroni obie strony.

Pamiętajmy też, że żadna umowa nie obowiązuje, jeśli nie została podpisana.

Leave A Comment