Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Darmowe zdjęcia stockowe – skąd je pobrać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziąć darmowe zdjęcia stockowe do swoich artykułów, aby bardziej przyciągały uwagę odbiorców? Pewnie wiesz, że niełatwo jest znaleźć bezpłatne obrazy nienaruszające praw autorskich. W tym artykule dowiesz się, gdzie szukać materiałów wizualnych, które urozmaicą tworzone przez ciebie treści.

Czym są darmowe zdjęcia stockowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest stock. Najprościej mówiąc jest to serwis, posiadający w swoich zasobach różnego rodzaju obrazy, grafiki, gify czy animacje. Jest on przeznaczony zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, które mogą odpłatnie bądź za darmo korzystać z jego zasobów.

Darmowe zdjęcia stockowe są zatem częścią banków z materiałami wizualnymi. Ich jakość zazwyczaj jest bardzo dobra – posiadają dużą rozdzielczość i idealne kolory. Jak sama nazwa wskazuje są one darmowe dla użytkowników, dzięki czemu nie jest konieczne zatrudnianie grafików do kompleksowej realizacji projektów publikowanych na twojej stronie internetowej. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy na prowadzoną działalność.

Prawa autorskie, a darmowe zdjęcia stockowe

Wszystkie treści zamieszczone w internecie mają swojego właściciela. Niektórzy z nich udostępniają prawa autorskie do swoich obrazów na podstawie licencji, czyli oznaczenia prawnego, które mówi o tym, w jaki sposób można wykorzystać dany materiał.

Aby mieć pewność, że pobrane przez ciebie zdjęcia są legalne, warto korzystać z licencji Creative Commos, dzięki której autorzy mają możliwość jasnego określenia praw do swoich prac. Wyróżnia się następujące rodzaje:

CC0 – oznacza, że twórca całkowicie zrzeka się praw autorskich, co umożliwia użytkownikowi wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, a także dowolną modyfikację zdjęć bez jakiejkolwiek zgody;

CC-BY – możliwe jest wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie materiałów, pod warunkiem, że jego autor zostanie oznaczony;

CC-NC – w tym przypadku właściciel zrzeka się wszelkich praw autorskich, jednak obraz nie może być wykorzystywany w celach komercyjnych.

Darmowe bazy zdjęć stockowych

Jak już wiesz, zasobów o charakterze wizualnym najlepiej szukać w znanych i cenionych stockach z darmowymi zdjęciami. Poniżej znajdziesz kilka z nich, gdzie treści udostępniane są na licencji CC0, czyli takiej, która daje całkowitą swobodę w ich wykorzystaniu.

Pixaby

Jest to jeden z najpopularniejszych serwisów z obrazami, oferujący ponad milion materiałów w różnych rozdzielczościach. Co więcej, strona jest obsługiwana w kilkunastu językach, w tym polskim. To niewątpliwie największy bank z licencją typu CC0, gromadzący również treści wizualne z innych stron stockowych.

Przeczytaj także: Jak prowadzić blog firmowy i czy w ogóle warto to robić?

Unsplash

W swoich zasobach posiada wyselekcjonowane zbiory tysięcy zdjęć, których autorami są świetni fotografowie. W przeciwieństwie do Pixaby nie ma tutaj zbyt wielu grafik czy animacji. Obrazy są dostępne w bardzo dużych rozmiarach, dzięki czemu można je wykorzystać do tworzenia banerów czy nawet fototapet na ścianę.

Pexeles

Jest to serwis tworzony przez użytkowników przesyłających zdjęcia. Te kolejno są opisywane i umieszczane w odpowiedniej kategorii przez moderatorów strony. Dzięki temu, materiały tam zamieszczane cechuje bardzo duża różnorodność. Ponadto jest to idealny bank zdjęć dla projektantów stron internetowych i aplikacji, gdyż znajdą oni tam specjalne kategorie, poświęcone urządzeniom i makietom.

Canva

Canva to bardzo proste w obsłudze narzędzie, dające możliwość zaprojektowania grafiki do mediów społecznościowych. W swojej ofercie posiada ogromny zasób darmowych zdjęć stockowych, co pozwoli ci tworzyć dużo lepsze treści.

Gratisography

Znajdziesz tutaj ciekawe i unikalne obrazy, dzięki którym wyróżnisz się na tle konkurencji. Jest to niewielki stock, zawierający kolekcje znanego fotografa i projektanta Ryana McGuire’a. W tym banku co tydzień pojawiają się nowe materiały w dużej rozdzielczości, a co więcej, są do pobrania zupełnie za darmo.

Autor tekstu: Paulina Kamińska

Leave A Comment