Praca zdalna to coraz częściej wyszukiwane hasło w sieci. Aż 35% badanych przez serwis Pracuj.pl pracuje zdalnie lub hybrydowo. Nic dziwnego. Wiele zawodów można wykonywać online, a firm decydujących się na ten model pracy przybywa. Zastanawiasz się, czy ten tryb pracy jest dla Ciebie? Sprawdź, jakie są jego zalety i wady.
Dla kogo praca zdalna?
Praca zdalna to tryb pracy dobry dla zawodów kreatywnych i biurowych np. specjalista od IT, grafik, ilustrator, specjalista od social mediów, tłumacz i księgowy. Profesji stale przybywa. Mimo tego do tej pory kwestie pracy zdalnej nie zostały uregulowane prawnie. W Kodeksie Pracy istnieją jedynie zapisy o telepracy. Na szczęście mogą one zostać zmienione i rozszerzone, w czerwcu do Sejmu wpłynął wniosek ustawy o zmianie przepisów Kodeksu Pracy. Praca zdalna zostanie wreszcie uregulowana.
Na zmiany te czekają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Nowością będzie m.in. obowiązkowy ekwiwalent bądź ryczałt za pracę zdalną. Do tej pory firmy same decydowały o przyznaniu bądź nie, dodatkowych środków dla pracowników na pokrycie kosztów pracy zdalnej (dotyczy to głównie pracowników tzw. homeoffice). Zmiany wejdą w życie najwcześniej za kilka miesięcy.
Zalety pracy zdalnej:
- Możliwość pracy w dowolnego miejsca na ziemi. To główna zaleta pracy zdalnej. Często widzę osoby w kawiarniach, które ze słuchawkami na uszach i kawą w ręku siedzą przed ekranem laptopa. To one decydują skąd pracują. Może to być własny pokój na warszawskim Żoliborzu lub mała kawiarenka w Toskanii.
- Oszczędność czasu i pieniędzy. To nie mniej ważny, a niektórzy powiedzieliby, że najważniejszy argument za pracą zdalną. Przy obecnych cenach paliw kwota zaoszczędzona na codziennych dojazdach do pracy może robić wrażenie. Badania pokazują, że w Polsce przeciętnie 7 godzin w tygodniu Polacy spędzają na dojazdach do miejsca pracy. Praca zdalna to również pewne oszczędności dla pracodawcy. Ten nie musi np. wynajmować dużych pomieszczeń z biurkiem dla każdego pracownika (ten ma je w domu lub pracuje z komputerem na kolanach).
- Elastyczność dnia pracy. Jako np. copywriter sam ustalasz swój dzień pracy. Lepiej pisze ci się przy lampce w środku nocy? To piszesz wtedy. Również dla rodziców małych dzieci to bardzo duże ułatwienie. Mogą np. robić tłumaczenia czy rozliczenia księgowe, kiedy dzieci pójdą już spać.
- Praca zdalna będzie też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami. W Polsce żyje ponad 3 miliony osób z potwierdzoną niepełnosprawnością. Część z tej grupy to osoby, które nie mogą się poruszać. Dlatego są wykluczeni z rynku pracy. A praca zdalna to dla nich jedyna możliwość pracy. Co bardzo mnie cieszy, ofert pracy (także zdalnej) dla osób niepełnosprawnych przybywa.
- Większe wyniki pracy. Co ciekawe badanie serwisu Pracuj.pl Polacy w nowym środowisku pracy wskazuje, że pracownicy zdalni pracują efektywniej. Aż 52% badanych uważa, że pracując zdalnie lub hybrydowo są bardziej efektywni. Łatwiej im skupić się na zadaniach, nie będąc codziennie w biurze.
Wady pracy zdalnej:
- Brak środowiska pracy. W biurach spędzamy większość dnia. Nawiązujemy relacje, wymieniamy się doświadczeniem, szukamy wsparcia i rad zespołu. Podczas pracy zdalnej jesteśmy tego pozbawieni.
- Praca nierzadko z wykorzystaniem własnego sprzętu, komputera, telefonu, drukarki. Musisz też mieć stabilne połączenie z siecią. Niestety często jest to koszt pracownika. Pracodawca nie jest zobowiązany do ponoszenia tych kosztów. Może, ale nie musi dopłacić pracownikowi za to, że korzysta z własnego sprzętu i sieci.
- Praca zdalna wymaga dużego skupienia. Nie oszukujmy się, w domu pełno mamy „rozpraszaczy”. Przyjdzie listonosz, sąsiadka pożyczyć suszarkę, przyjaciółka zadzwoni wyżalić się na swojego chłopaka i pół dnia minie nie wiadomo kiedy. Dlatego praca zdalna wymaga samodyscypliny, bo deadline to dla copywritera rzecz święta.
- Ograniczone kontakty społeczne. Nie ma wspólnych przerw na obiad czy wymiany ploteczek. A skoro nie spotykamy się w pracy, to nie spotykamy się także po niej. Kontakty ze współpracownikami stają się rzadsze. Blisko połowa badanych przyznaje, że czuje się samotnie podczas pracy zdalnej. O ile dla introwertyków nie będzie to problemem, to dla ekstrawertyków może być dużym utrudnieniem.
Wady i zalety pracy zdalnej – podsumowanie
Czy zalety pracy zdalnej neutralizują jej wady? To zależy. Od twojej sytuacji, zawodu miejsca zamieszkania, środków transportu, twojej osobowości. Dlatego też zarówno firmy, jak i pracownicy coraz częściej decydują się na tryb pracy hybrydowej. Trochę pracy zdalnej, trochę pracy stacjonarnej. Na jaki tryb pracy Ty postawisz? Co będzie dla Ciebie lepsze? Przekonasz się, dopiero gdy sprawdzisz to na własnej skórze.
Autor tekstu: Małgorzata Muzyka