Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Jakie studia wybrać? Przyszłościowe kierunki studiów

Temat wyboru studiów spędza sen z powiek zarówno uczniom szkół średnich, jak i ich rodzicom. Nie jest łatwo rozeznać się w gąszczu kierunków oferowanych przez uczelnie wyższe. Który spośród nich okaże się strzałem w dziesiątkę? Który zagwarantuje otrzymanie dobrej oferty pracy zaraz po uzyskaniu dyplomu? Kilka cennych podpowiedzi znajdziesz w artykule poniżej.

Przyszłościowe kierunki studiów – klasyka

Studia, które od dziesięcioleci niezmiennie przyciągają niebagatelną liczbę kandydatów i są zarazem gwarantem statusu społecznego oraz wysokich zarobków, to:

  • Prawo

O ile 5-letnie studia nie zapewniają z automatu osiągnięcia sukcesu ani bajońskich sum wpływających na konto już po pierwszym miesiącu pracy, to umożliwiają dalsze kształcenie w zawodach prawniczych. Jak często słyszy się o bezrobotnych sędziach czy adwokatach stojących w kolejce do „pośredniaka”? No właśnie.

  • Medycyna

Lekarz to zawód od zawsze kojarzący się z prestiżem. Zatrudnienie w szpitalach lub innych placówkach opieki zdrowotnej jest wręcz zapewnione, nie wspominając o możliwości prowadzenia prywatnej praktyki. Jak najbardziej możliwa jest też kariera poza granicami kraju.

  • Psychologia

Od lat istnieje duże zapotrzebowanie na psychologów. W zależności od specjalizacji mogą oni znaleźć pracę w przychodniach, szkołach, prywatnych firmach, a nawet zakładach karnych. W rzeczywistości, w której tak wiele osób zmaga się z problemami natury psychicznej i potrzebuje wsparcia w tym zakresie, psycholog z pewnością będzie miał ręce pełne roboty.

Przeczytaj również: Na czym polega rozwój zawodowy?

Przyszłościowe kierunki studiów – nowości

Choć zapotrzebowanie na specjalistów w poniższych dziedzinach pojawiło się stosunkowo niedawno, to na pewno robi wrażenie:

  • Informatyka

W skomputeryzowanym „od a do z” świecie absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę przy projektowaniu systemów informatycznych, projektowaniu i administrowaniu bazami danych, tworzeniu grafiki komputerowej i stron www, zarządzaniu projektami IT itp. Warto dodać, iż zarobki w tej branży należą do najwyższych już na starcie.

  • Automatyka i robotyka

Dla posiadaczy tzw. umysłu ścisłego jest to opcja warta rozważenia. Po ukończeniu tych studiów inżynierskich można znaleźć pracę w firmach zajmujących się produkcją przemysłową w wielu branżach (np. motoryzacyjnej, chemicznej, metalurgicznej).

  • Lotnictwo i kosmonautyka

To elitarny kierunek techniczny, z którego dyplomem nie trzeba obawiać się bezrobocia. Absolwenci mogą pracować w lotnictwie wojskowym i cywilnym jako inżynierowie, projektanci statków powietrznych, mechanicy, obsługa lotnisk itp.

Wybór kierunku studiów – emocje czy pragmatyzm?

Szkoła wyższa to moment w życiu młodego człowieka, który zdeterminuje przebieg jego przyszłej kariery zawodowej. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać studia rozważnie. Nastolatek zazwyczaj jest już świadomy swoich talentów i słabszych stron, jednak nie zawsze potrafi precyzyjnie określić swoje plany na przyszłość. A i zainteresowania na tym etapie dość często ulegają zmianie. Aby więc uniknąć niepotrzebnych pomyłek i rozczarowań, w wyborze warto kierować się nie tylko pasją, ale też – a może przede wszystkim – zdrowym rozsądkiem.

Autor tekstu: Magdalena Miętko-Strzelińska

Leave A Comment