Ghostwriters

Wskazówki i ciekawostki

Na czym polega rozwój zawodowy?

Spis treści:

  1. Czym jest rozwój zawodowy?
  2. Dlaczego rozwój zawodowy jest ważny?
  3. Jakie korzyści daje ciągły rozwój zawodowy?

3.1. Wyższe wynagrodzenie

3.2. Zwiększenie wartości pracownika dla pracodawcy

3.3. Określenie celów zawodowych

3.4. Zwiększenie pewności siebie

  1. Planowanie rozwoju zawodowego

4.1. Kursy i szkolenia – w ramach godzin pracy czy poza nimi?

4.2. Studia podyplomowe

4.3. Zmiana pracy

4.4. Work-life balance

  1. Podsumowanie

Zgodnie z Raportem trendów 2023. Wynagrodzenia i rynek pracy jednymi z najbardziej demotywujących czynników w miejscu pracy są niskie zarobki (44% ankietowanych) i brak wykorzystania umiejętności członków zespołu (30% ankietowanych).

Jedną z możliwości jest zmiana pracy, jednak obecny rynek pracy jest na tyle dynamiczny, że trudno wyróżnić się wśród setek kandydatów. Dlaczego obecnie rozwój zawodowy jest tak ważny? Sprawdź!

Czym jest rozwój zawodowy?

Rozwój zawodowy może być definiowany jako osiągnięcie wyznaczonych celów zawodowych w określonym czasie, najczęściej poprzez rozwój kompetencji i umiejętności, który umożliwi awans lub zmianę stanowiska, a nawet miejsca zatrudnienia.

Dlaczego rozwój zawodowy jest ważny?

Obecnie wiele osób bardziej niż stabilne zatrudnienie ceni sobie możliwość rozwoju. Setki aplikacji na jedno stanowisko na portalach z ofertami pracy, stale otwarte rekrutacje na stronach firm, reklamy kursów i warsztatów online – to już norma.

Poza samym doświadczeniem w branży pomocne będą przydatne umiejętności – najczęściej możemy je nabyć biorąc udział w kursach i szkoleniach.

Jakie korzyści daje ciągły rozwój zawodowy?

Rozwój kariery zawodowej zapewnia szereg korzyści – od wyższych zarobków do lepszego samopoczucia. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego dobrze jest go zaplanować.

Wyższe wynagrodzenie

Nabycie nowych umiejętności i kompetencji umożliwi Ci przejęcie nowych obowiązków, co z kolei zwiększy szanse na awans lub objęcie stanowiska w nowej firmie – z wyższą pensją lub kolejnymi możliwościami rozwoju.

Zwiększenie wartości pracownika dla pracodawcy

Poza umiejętnościami, rozwój sam w sobie jest dobrze postrzegany przez potencjalnego pracodawcę. Kompetentni i rozwijający się pracownicy przynoszą wiele korzyści – firm jest wiele, a konkurencja duża.

Według pl.indeed.com coraz częściej pracodawcy wdrażają procesy mające na celu ułatwić im sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi, takie jak system wynagrodzeń, programy rozwoju zawodowego, czy system ocen okresowych. Tworzone są także ścieżki kariery, w których zaplanowane są szkolenia, jakie powinien odbyć pracownik, żeby nabyć pożądane na danym stanowisku umiejętności.

Określenie celów zawodowych

Planowanie kariery zawodowej pozwoli Ci zdefiniować, na czym najbardziej Ci zależy – w jakim kierunku chcesz się rozwijać, jakie są Twoje mocne strony i w jakiej pracy czujesz się dobrze.

Zwiększenie pewności siebie

Świadomość swoich osiągnięć, umiejętności i sukcesów pozytywnie i budująco wpływa na naszą samoocenę. Podobnie jest z realizacją kolejnych punktów w planie rozwoju kariery zawodowej – za każdym razem, kiedy osiągasz cel, zwiększasz pewność siebie. Z każdym szkoleniem i doświadczeniem wzrasta Twój bagaż kompetencji i umiejętności.

Planowanie rozwoju zawodowego

Kariera zawodowa, jak i rozwój obejmują kilkanaście, kilkadziesiąt lat życia. Dobrze jest więc planować do przodu kilka z nich. Złożenie wypowiedzenia pod wypływem impulsu i szukanie nowej pracy zdecydowanie nie są dobrym pomysłem, szczególnie kiedy nie mamy zabezpieczenia finansowego.

Kursy i szkolenia – w ramach godzin pracy czy poza nimi?

Kursy i szkolenia to najpopularniejsza forma zdobywania nowych umiejętności zawodowych. Jeśli są one organizowane przez pracodawcę, mogą odbywać się w godzinach pracy lub poza nimi – pamiętaj, że w obu przypadkach są one płatne, tak samo jak praca.

Możesz też szukać kursów na własną rękę. Zazwyczaj odbywają się one wieczorami i w weekendy, choć można znaleźć też bez limitu czasowego, polegające na kolejnym wykonywaniu zadań. Główną zaletą kursów i szkoleń jest krótki czas ich trwania – zazwyczaj jest to określona liczba spotkań zamykająca się w kilku dniach lub tygodniach, choć są też kursy o wiele dłuższe.

Sprawdź, Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?

Studia podyplomowe

Inną opcją będą studia podyplomowe. Trwają one 2-3 semestry, najczęściej w formie dwóch zjazdów w miesiącu. Najpopularniejsze kierunki związane są z administracją, finansami i rachunkowością oraz zarządzaniem (różne kierunki). Wybierając studia, pod uwagę bierz również zainteresowania, jak i odległość od miejsca zamieszkania, jeśli zajęcia są w formie stacjonarnej.

Zmiana pracy

Rozwój kariery zawodowej prędzej czy później będzie się wiązał ze zmianą pracy (lub nawet założeniem własnej działalności). Według portalu www.money.pl eksperci radzą, by pracę zmieniać co około 3 lata. Nie musi się to jednak wiązać ze zmianą firmy – czasem wystarczy zmiana stanowiska i przejęcie nowych obowiązków.

Work-life balance

Planując rozwój kariery zawodowej nie zapomnij o swoim życiu prywatnym – kursy, szkolenia i studia są ważne, ale tak samo ważny jest Twój czas wolny. Pamiętaj o tym, zanim wypełnisz go kolejnymi webinarami i spotkaniami.

Podsumowanie

Rozwój zawodowy to stawianie i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, dzięki niemu nabywasz nowe umiejętności i kompetencje, a także masz szansę na zwiększenie zarobków. Osoby stale uczące się są lepiej postrzegane przez pracodawców. Dobrze jest go zaplanować.

Rozwój kariery zawodowej obejmuje:

  • kursy, szkolenia lub studia
  • zmianę pracy i/lub stanowiska
  • zachowanie work-life balance

Autor tekstu: Oliwia Paruzel

Leave A Comment